Datum objave: 2. studenoga 2022.

In memoriam Zvonimir Balog

Zvonimir Balog (31.5.1932. – 2.11.2014.)
Zvonimir Balog se smatra utemeljiteljem suvremene hrvatske dječje poezije, a i najnagrađivaniji je hrvatski dječji pisac.
“Čovjek ne radi baš previše na usavršavanju svoje svijesti i otkrivanju vlastitog duha. Čovjek se ne otkriva dovoljno. Ne traži se. Ne može se ni naći, jer prethodno se mora izgubiti da bi se našao. A čovjek u prosjeku nije ni izgubljen niti se traži. On doduše juri, sve brže. Stvara tehnologiju čijom brzinom stiže s jednog mjesta na drugo, što graniči i s fantastikom. Ali ne zna po što juri tamo. On je u stanju brzo doći, ali ne zna po što je došao. Djeca imaju mobitele, mogu u svako doba sa svima razgovarati, ali ne znaju o čemu. I tu je problem. Oni više nisu slobodni. Djeca su koncentrirana na to što im je u džepu. Čekaju da netko zazvoni pa mu javljaju izvještaj: »’Tu sam, što ima? A ništa« – kaže. To je najčešći odgovor.”
Može biti slika sljedećeg: Jedna osobaMože biti slika sljedećeg: Jedna osoba