Datum objave: 5. listopada 2022.

Svjetski dan učitelja

Na današnji dan, 5. listopada, obilježava se Svjetski dan učitelja, a proglasio ga je UNESCO 1994. u spomen na isti datum 1966. godine, kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja, što je za njih bio važan događaj. Tako je uspostavljen novi praznik u čast svih prosvjetnih radnika, od nastavnika predškolskih skupina do profesora i predavača na sveučilištima. Na međunarodnoj konferenciji održanoj u Parizu 1966. prvi put nisu bila postavljena samo globalna pitanja obrazovanja, a sudionici kongresa raspravljali su o pravnom statusu onih koji pomažu u stjecanju znanja. U različitim državama pronađena je značajna razlika u socijalnoj i financijskoj situaciji nastavnika, a pojedini govornici tražili su od predstavnika UNESCO-a uklanjanje postojeće diskriminacije. Navedena preporuka bila je prvi međunarodni dokument koji je ukazao na ulogu onih koji rade na polju obrazovanja i njihovu društvenu važnost.

Svim učiteljma naše škole čestitamo njihov dan! Neka i dalje u budućnost ulažu svoje znanje, vrijeme i strpljenje.