Datum objave: 22. veljače 2023.

Terenska nastava – Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Dana 20. veljače 2023. naši učenici posjetili su Vukovar u sklopu projekta "Posjet učenika osmih razreda Vukovaru". Cilj ove terenske nastave je učenje i poučavanje o Domovinskom ratu, njegovim vrijednostima i posljedicama – učenje o prošlosti na autentičnim mjestima.

Učenici su poslušali i pogledali predavanje "Domovinski rat" o povijesti SFRJ-a te političkim i društvenim okolnostima koje su dovele do raspada SFRJ.; o svim okolnostima, vojnim aspektima, tijeku i posljedicama bitke za Vukovar.

Učenici su zatim obilazili memorijalne lokacije: Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Razgledali su aleju branitelja. Slijedio je Spomen dom – Ovčara i masovna grobnica Ovčara. Posjetili su i Spomen dom hrvatskih branitelja u Trpinji. Tu su saznali sve činjenice koje su omogućile iznimne uspjehe hrvatskih branitelja u zaustavljanju i uništavanju neprijateljskih tenkova.

Nakon toga učenici su razgledavali vojarnu, danas  Memorijalni centar Domovinskog rata, uz vodiče HV-e. Učenici su zorno gledali različite vrste naoružanja, upoznali se s njihovom djelatnošću u obrani Vukovara, ali i drugih dijelova Hrvatske u  Domovinskom ratu. Slušali su s kakvim teškoćama su se susretali branitelji u opskrbi oružjem, vojnim i medicinskim  materijalima, te posebno  koji su problemi bili u zbrinjavanju ranjenika.

Nakon ručka učenici su imali Školu mira i kviz znanja.

Zatim su obišli i oba muzeja u Vukovaru. U Muzeju vučedolske kulture – izvrsno osmišljen postav, na Vučedolu, uz Dunav. To je jedinstven primjer u svijetu koji je posvećen jednoj prapovijesnoj kulturi. Upoznali se sa životom Vučedolaca, njihove nastambu, odjeću, oruđa. U Gradskom muzeju – dvorcu Eltz koji se obnovio 2014.g.. upoznali su prošlost vukovarskog kraja, njegov povijesni razvoj, o etnografskoj baštini i tradiciji.

Bili su i u crkvi sv. Filipa I Jakova, u njihovom otvorenom muzejskom dijelu. Vidjeli su i slušali video o borbi za Vukovar – ni sakralni objekti nisu bili pošteđeni granatiranja.